Past Athletes of the Year

A list of past Athletes of the Year

2014 (view profiles)

John Klish – Cycling

Emily Hangstefer – Tennis

2013

Matthew Klotz – Swimming

Emily Hangstefer – Tennis

2012

Marcus Titus – Swimming

Rebecca Meyers – Swimming

2011

Marcus Titus – Swimming

Rebecca Meyers – Swimming

2010

Joshua Hembrough – Track and Field

Maria Ransom – Track and Field

2008

Joshua Hembrough – Track and Field

Emily Cressy – Soccer

2006

Patrick Southern – Track and Field

2005

Jeff Pollock – Alpine Skiing and Snowboarding

Tamara Foronda – Beach Volleyball

2003

Ryan Ketchner – Baseball

Amanda Goyne – Skiing

2002

Jamel Bradley – Basketball

Heather Suhr – Golf

2001

Jamel Bradley – Basketball

Seda Ozdemir – Swimming

2000

Brandon Reese – Football

Heather Lighfoot – Track & Field

1999

Kevin Hall – Golf

Heather Suhr – Golf

1998

Tim Matthys – Wrestling

Megan Ackerman – Swimming

1997

Matthew Hamill – Wrestling

Ronda Jo Miller – Basketball, Volleyball

1996

Carl Malucci – Bowling

Ronda Jo Miller – Basketball, Volleyball

1995

John V. Funk – Skiing

Shelley Beattie – Bodybuilding, Sailing

1994

Paul Wood – Cycling

Kris Gray – Volleyball

1993

Wendell Gaskin – Track & Field

Carrie Miller – Swimming

1992

Reed Gershwind – Water Polo, Swimming

Susan Erlich – Table Tennis

1991

Kurt Simmons – Speedskating

Lindy Decker – Bowling

1990

Kenny Walker – Football

1989

David Niemuth – Track

Carrie Miller – Swimming

1988

Brenda Bessner – Track

1987

Anthony Epps – Track

1986

Betsy Bachtel – Track

Connie Johnston – Track

1985

Stuart Wilson – Swimming

1984

Sherri Jackson – Track

1983

Charles Smith – Track

1982

Craig Brown – Track, Softball

1981

Terrance Dixon – Track, Basketball

1980

Larry Rogers – Football, Track, Basketball

1979

Joey Manning – Football, Track, Basketball

1978

Jeff Float – Swimming

1977

Jeff Float – Swimming

Laura Barber – Swimming

1976

Lyle Grate – Basketball, Track

1975

Craig Healy – Basketball, Track

1974

Brian Sheehey – Football

1973

Ronald Rice – Swimming

1972

Steve Blehm – Basketball

1971

Gary Washington – Track, Footbal

1970

Bennie Fuller – Basketball

1969

Fred Savinsky – Swimming

1968

Leon Grant – Basketball

1967

Terry Shistar – Swimming

1966

Clyde Nutt – Basketball

1965

James Davis – Track

Viachesian Skomarikhov – Track in USSR

1964

Don Lyons – Basketball, Track

1963

Jeff Lambrecht – Track

1962

Joseph Russell – All Around Sports

1961

James Macfadden – Track

1959

Gillian Hall – Synchronized Swimming

1958

Sammy M. Oates – Football

1957

Dennis Wernimont – Track, Basketball

1956

Mario D’Agata – Boxing

1955

Helen Thomas – Trap Shooting

X